Media o premierze filmu „Raport z Auschwitz”

23 listopada 2019

W PE pokazano film o Polakach, którzy informowali świat o Holokauście.

W Parlamencie Europejskim odbyła się projekcja filmu o Polakach, którzy informowali świat
o Holokauście. „Raport z Auschwitz” w reżyserii Krzysztofa Brożka pokazuje obojętność
Zachodu w czasie II wojny światowej na doniesienia Polskiego Państwa Podziemnego.
Brożek dotarł do dokumentów w brytyjskich archiwach, m.in. brytyjskiego MSZ, które
dowodzą, że Polacy informowali regularnie Zachód o tym, co dzieje się w obozach zagłady na
terenie okupowanej Polski. Postanowił o tym nakręcić dokument, który został pokazany w PE
w Brukseli z inicjatywy szefa frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, europosta
Ryszarda Legutki (PiS).
„Asumptem do powstania filmu był fakt, że na Oxfordzie powstała publikacja naukowa, w
której historyk Michael Fleming napisał, iż w archiwach brytyjskich są raporty Polskiego
Państwa Podziemnego, mówiące szczegółowo o terrorze niemieckim w Polsce, obozach i
Auschwitz” – powiedział PAP Brożek.

źródło/więcej: Polska Agencja Prasowa

 


 

„Raport z Auschwitz”. W PE premiera filmu o polskich bohaterach.

Raporty i meldunki Polskiego Państwa Podziemnego oraz rządu Rzeczpospolitej na Uchodźstwie na temat Zagłady – o tym opowiada film „Raport z Auschwitz”. W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się światowa premiera dokumentu autorstwa Krzysztofa Brożka.
To opowieść o Polakach, którzy alarmowali świat o tym, co dzieje się w niemieckich obozach i o milczeniu aliantów.

Krzysztof Brożek powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że w filmie są pokazane nieznane dotąd dokumenty z archiwów brytyjskich. Świadczą one o tym, że Polacy regularnie od 1941 roku do końca wojny informowali wszystkich aliantów o niemieckich obozach zagłady.

– Jest kilka znanych nazwisk polskich kurierów, którzy te informacje przekazywali na Zachód – powiedział reżyser i wymienił m.in. Witolda Pileckiego czy Jana Karskiego. Dodał, że „nie ma świadomości ani w Polsce, ani poza Polską, że te informacje płynęły regularnie”.

Jak powiedział Krzysztof Brożek, raporty z Polski płynęły regularnie. – W raportach tygodniowych i miesięcznych wręcz. Ich szczególne nasilenie było przez cały rok 1943 i 1944, kiedy ta fala ludobójstwa była największa – podkreślił. – Nawet historycy nie wiedzą jak pełna informacja docierała wraz z apelami o to, żeby próbować coś z tym zrobić – mówił reżyser Polskiemu Radiu.

źródło/więcej: Polskie Radio

 


 

Radio Gdańsk English Service: Polish documentary about the Holocaust screened in the European Parliament.

A screening of “The Auschwitz Report,” a film about Poles who informed the world about the Holocaust, recently took place in the European Parliament.
Directed by Krzysztof Brożek, the historical documentary details the West’s indifference to reports by the Polish Underground State during WWII. Documents discovered by Brożek in the British archives, including the British Ministry of Foreign Affairs, prove that Poles regularly informed the West about what was happening in the extermination camps in occupied Poland.

According to MEP Ryszard Legutka, who helped sponsor the film screening, “These reports were sent to the Allies, primarily to London and the US, but unfortunately did not cause a reaction… from 1943 there was technically the possibility to destroy the system of concentration camps…but the Allies decided not to do it. Winning the war was their priority.”

źródło/więcej: Radio Gdańsk English Service

 


 

Prawdy nigdy za wiele. „Raport z Auschwitz” – pokaz filmu w Parlamencie Europejskim.

Z inicjatywy europosła PiS Ryszarda Legutki, szefa frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, odbyła się w PE projekcja filmu „Raport z Auschwitz”, którego producentem jest Stowarzyszenie NSZ 1980. Film opowiada o Polakach, którzy przekazywali światu informację na temat Holokaustu, dokonywanego przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Reżyser filmu Krzysztof Brożek, pokazał również bierność Zachodu wobec doniesień na ten temat, pochodzących od Polskiego Państwa Podziemnego. Historie opowiedziane filmem mają poparcie w dokumentach do których dotarł reżyser w brytyjskich archiwach.

Potwierdziły one, że Polacy informowali zachodnich przywódców o zbrodniach dokonywanych w niemieckich obozach zagłady, zlokalizowanych m.in. na terenach okupowanej Polski. Według Brożka, obok informacji przekazywanych na ten temat przez Jana Karskiego i Witolda Pileckiego, na Zachód docierały też tygodniowe i miesięczne raporty. „W tych archiwach jest mnóstwo raportów, bezimiennych opracowań.

źródło/więcej:  Polska Niepodległa

 


 

Brawo! Prof. Ryszard Legutko w obronie Polski i prawdy historycznej w PE!

Wczoraj, 19 listopada z inicjatywy Ryszarda Legutki w Parlamencie Europejskim odbyła się projekcja filmu pt. „Raport z Auchwitz”. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem jego autorów – członków Stowarzyszenia NZS 1980 w Krakowie.
Oprócz Ryszarda Legutki udział wzięli m.in. twórcy filmu, członkowie Stowarzyszenia NZS 1980 w Krakowie: Krzysztof Brożek (reżyser filmu), Zdzisław Jurkowski (konsultant historyczny), Adam Kalita (prezes zarządu stowarzyszenia i producent filmu), Grzegorz Surdy oraz Wojciech Modelski (członkowie stowarzyszenia).
Film ma za zadanie pokazać kompleksowo całą drogę raportów dotyczących Auschwitz i innych obozów. Od zebrania informacji w obozie, aż po dotarcie do odbiorców w Wielkiej Brytanii, USA i innych krajach.

źródło/więcej:  Fronda.pl

 


 

PE: Światowa premiera filmu “Raport z Auschwitz” o Polakach, którzy alarmowali świat o Holokauście.

Raporty i meldunki Polskiego Państwa Podziemnego oraz rządu Rzeczpospolitej na Uchodźstwie na temat Zagłady – o tym opowiada film „Raport z Auschwitz”.

Dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się światowa premiera dokumentu autorstwa Krzysztofa Brożka. To opowieść o Polakach, którzy alarmowali świat o tym, co dzieje się w niemieckich obozach i o milczeniu aliantów. Krzysztof Brożek powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że w filmie są pokazane nieznane dotąd dokumenty z archiwów brytyjskich. Świadczą one o tym, że Polacy regularnie od 1941 roku do końca wojny informowali wszystkich aliantów o obozach zagłady.

Krzysztof Brożek powiedział też, że jest wprawdzie kilka znanych nazwisk kurierów polskich, którzy te informacje na Zachód przekazywali, chodzi przede o Jana Karskiego i Witolda Pileckiego, ale nie ma świadomości, że te informacje płynęły regularnie. „Że te informacje płynęły w raportach tygodniowych i miesięcznych wręcz, a szczególne nasilenie było przez cały rok 1943 i 1944, kiedy ta fala ludobójstwa była największa. Nawet historycy nie wiedzą, jak pełna informacja docierała z apelem, żeby próbować coś z tym zrobić” – dodał Krzysztof Brożek. Producent filmu Adam Kalita powiedział, że chce dotrzeć z tym obrazem do jak największej liczby osób. „Chcemy zainteresować nie tylko historyków, ale także szerszą opinię publiczną o ważnych wydarzeniach, bo często się pomija wkład Polskiego Państwa Podziemnego w informowanie o ludobójstwie niemieckim” – powiedział Adam Kalita.

źródło/więcej:  Wiadomości.com

 


 

Projekcja filmu „Raport z Auschwitz”.

Wczoraj, 19 listopada, z inicjatywy prof. Ryszarda Legutki w Parlamencie Europejskim odbyła się projekcja filmu „Raport z Auschwitz” w reżyserii pana Krzysztofa Brożka. Opowiada on o Polakach, którzy informowali świat o Holokauście.

źródło/więcej:  R.legutko.pl

 


 

W PE pokazano film o Polakach, którzy informowali świat o Holokauście.

W Parlamencie Europejskim odbyła się projekcja filmu o Polakach, którzy informowali świat o Holokauście. „Raport z Auschwitz” w reżyserii Krzysztofa Brożka pokazuje obojętność Zachodu w czasie II wojny światowej na doniesienia Polskiego Państwa Podziemnego.

Krzysztof Brożek dotarł do dokumentów w brytyjskich archiwach, m.in. brytyjskiego MSZ, które dowodzą, że Polacy informowali regularnie Zachód o tym, co dzieje się w obozach zagłady na terenie okupowanej Polski. Postanowił o tym nakręcić dokument, który został pokazany w Parlamencie Europejskim w Brukseli z inicjatywy szefa frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, europosła Ryszarda Legutki (PiS).
„Asumptem do powstania filmu był fakt, że na Oxfordzie powstała publikacja naukowa, w której historyk Michael Fleming napisał, iż w archiwach brytyjskich są raporty Polskiego Państwa Podziemnego, mówiące szczegółowo o terrorze niemieckim w Polsce, obozach i Auschwitz” – powiedział Krzysztof Brożek.
Jak dodał, w toku badania archiwów okazało się, że nie tylko Jan Karski i Witold Pilecki informowali o tym, co się działo w okupowanej Polsce, ale że na Zachód regularnie płynęły na ten temat tygodniowe i miesięczne raporty.

źródło/więcej:  Radio Maryja