40-lecie NZS
23 sierpnia 2020
10 sierpnia 2019 roku ukonstytuował się Komitet Honorowy Obchodów 40-lecia NZS
w składzie:
Jarosław Guzy – I Przewodniczący NZS
Janusz Żabiuk – Białystok
Piotr Wiaderny – Bydgoszcz
Jacek Janclewicz – Gdańsk
Barbara Wnęk-Gabor – Katowice
Adam Kalita – Kraków
Przemysław Omnieczyński – Lublin
Jerzy T. Zych – Łódź
Andrzej Radka – Poznań
Zbyszek Rykowski – Warszawa
Hirek Wrona – producent koncertu
Patrycja Serafin – Przewodnicząca NZS, Przewodnicząca Komitetu Honorowego
Milena Adamczyk – Wiceprzewodnicząca ds. Historii i Alumnów
Marcin Waryszak – Wiceprzewodniczący ds. Partnerów
Damian Artur Kowalczyk – Koordynator Obchodów 40-lecia
II Bal Alumnów NZS – 22 lutego 2020 r.
Przygotowania do obchodów 40-lecia NZS trwają w najlepsze. Ostatnio głównie skupiamy się na II Balu Alumnów NZS. Jako, że od 1 grudnia chcemy otworzyć zapisy na naszą pokoleniową „zabawę”, to od kilku dni na Facebook’u funkcjonuje już wydarzenie Balu.
Balu na którym mam nadzieję, że całym składem Komitetu się odliczymy! Oczywiście już teraz do tego zachęcam i jednocześnie nie mogę się doczekać!
W związku z tym proszę o częste i gęste dzielenie się tym wydarzeniem ze swoimi NZS-owymi koleżankami i kolegami! Chcemy uzbierać 500 uczestników zabawy, jest to trudne, ale nie niemożliwe ?
Wydarzenie odbędzie się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie o godzinie 19:00 dnia 22/02/2020. Więcej informacji pojawi się w zakładce „II Bal Alumnów” na www.40lecie.nzs.pl Zapraszam też na wydarzenie na Facebook’u.
Komitet Honorowy Obchodów 40-lecia
Milena Adamczyk
29 II 2020 r. zapraszamy na kolejne spotkanie rocznicowe
Patronaty honorowe nad uroczystościami towarzyszącymi rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów
Planowane imprezy towarzyszące 40. rocznicy powstania NZS
- VII – XII 2020 r. wystawa tematyczna 40 lat NZS prezentowana na wybranych dworcach PKP na terenie Polski
- Lipiec (4.07 – 4.08) Warszawa
- Lipiec (4.07 – 4.08) Lublin
- Sierpień (4.08 – 4.09) Rzeszów
- Sierpień (4.08 – 4.09) Kraków
- Wrzesień (4.09 – 4.10) Łódź
- Wrzesień (4.09 – 4.10) Katowice
- Październik (4.10 – 4.11) Bydgoszcz
- Październik (4.10 – 4.11) Gdynia
- Listopad (4.11 – 4.12) Poznań
- Listopad (4.11 – 4.12) Wrocław
oraz w placówkach Poczty Polskiej w terminie 16.09.2020 – 16.11.2020
- Warszawa (Urząd Pocztowy Warszawa 1), ul. Świętokrzyska 31/33
- Wrocław (Urząd Pocztowy Wrocław 68), ul. Małachowskiego 1-9
- Katowice (Urząd Pocztowy Katowice 1), ul. Pocztowa 9
- Gorzów Wielkopolski (Urząd Pocztowy Gorzów Wielkopolski 1), ul. Jagiellończyka 4
- Kraków (Urząd Pocztowy Kraków 1), ul. Westerplatte 20
- 10 VIII 2020 r. godz. 1100 Dworzec PKP w Krakowie (hala kas przy peronie 5 ) – konferencja prasowa z udziałem dr. Jarosława Szarka, Prezesa IPN, Adama Kality, Prezesa Stowarzyszenia NZS 1980, Pawła Zechentera, autora wystawy oraz Pawła Zdańkowskiego z NZS AGH.
- 13 VIII 2020 r. godz. 1200 w centrali IPN w Warszawie nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej śp. Januszowi Kurtyce. W uroczystości udział weźmie delegacja Stowarzyszenia NZS 1980: Adam Kalita, Prezes oraz Zdzisław Jurkowski i Aleksander Galos, członkowie zarządu.
- 18 IX 2020 r. godz. 1200 Muzeum AK w Krakowie – główne uroczystości z udziałem Jana Józefa Kasprzyka, Szefa UdSKiOR oraz dr. Jarosława Szarka, Prezesa IPN, podczas których nastąpi wręczenie odznaczeń państwowych działaczom NZS. Obchody uświetni koncert Andrzeja Kołakowskiego.
- 20 IX 2020 r. Msza św. w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie, ul. Totus Tuus 32 (Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”) oraz koncert podczas którego zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów Mariusza Kramarza (Modlitwa do Bogurodzicy, Modlitwa do św. Michała Archanioła) oraz Sebastiana Szymańskiego (Missa Spei) w wykonaniu: Górecki Chamber Choir, Chóru Filharmonii Krakowskiej, Orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz Jerzego Treli.
PILNE – z powodu kwarantanny związanej z COVID-19 w Chórze Filharmonii Krakowskiej uroczystość zostaje przeniesiona na 15 listopada br.
- 21 IX 2020 r. Przegląd filmów dot. historii NZS oraz zrealizowanych przez Stowarzyszenie NZS 1980 – Kino Kijów, Kraków, Al. Krasińskiego 34 (w godzinach od 1100 do 1700).
- Teledysk: Był NZS / Elektryczne Gitary (reż. Jerzy Zięty)
- Raport z Auschwitz (reż. Krzysztof Brożek)
- Dezerterzy (reż. Jerzy Zięty)
- NZS Buntownicy (reż. Dariusz Walusiak)
- Teledysk: Milion Bohaterów – Tadek Polkowski (reż. Krzysztof Brożek)
Przerwa 15 min.
- Teledysk (Był NZS / Elektryczne Gitary (reż. Jerzy Zięty)
- Bombowa historia (reż. Jerzy Zięty)
- Ostatnia zadyma (reż. Dariusz Walusiak)
- Kroniki zapowiedzianej śmierci – „Oni chcą mnie zabić” (reż. Piotr Litka)
- Gdzie jest Porozumienie Gdańskie (reż. Krzysztof Brożek)
- 22 IX 2020 r. godz. 900 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie złożenie kwiatów na grobie śp. dr. hab. Janusza Kurtyki, nast. pod tablicą pamiątkową w budynku TVP w Krakowie poświęconej Janowi Rojkowi.
- 22 IX 2020 r., godz. 1700 dyskusja panelowa z udziałem Jarosława Guzego, Bronisława Wildsteina, Bartłomieja Sienkiewicza, Bogusława Sonika prowadzona przez Jana Marię Rokitę. Siedziba Instytutu Literatury w Krakowie, ul. Smoleńsk 16/1.
- 15 XI 2020 r. Msza św. w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie, ul. Totus Tuus 32 (Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”) oraz koncert, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów Mariusza Kramarza (Modlitwa do Bogurodzicy, Modlitwa do św. Michała Archanioła) oraz Sebastiana Szymańskiego (Missa Spei) w wykonaniu: Górecki Chamber Choir, Chóru Filharmonii Krakowskiej, Orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz Jerzego Treli.
- 17 II 2021 r. godz. 1200 przy ul. Grodzkiej w Krakowie wmurowanie tablicy pamiątkowej – budynek Collegium Broscianum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne wstęp na uroczystości odbywające się w dniach 18-20 IX 2020 r. tylko za zaproszeniami. W tej sprawie prosimy o kontakt z Adamem Kalitą tel.: 507 505 465 mail: adaskal@post.pl
Szczegóły dot. obchodów będziemy systematycznie uzupełniać.
Wystawa 40 lat NZS prezentowana od 4 lipca na Dworcu Centralnym w Warszawie
Wystawa 40 lat NZS prezentowana na dworcu PKP w Lublinie
Konferencja prasowa 16 lipca 2020 r. na Dworcu Centralnym w Warszawie z udziałem m.in. Aleksandra Galosa, członka zarządu Stowarzyszenia NZS 1980
Echa Dnia (16.07.2020 r.) w TVP 3 z udziałem Aleksandra Galosa, członka zarządu Stowarzyszenia NZS 1980 i Stefanii Zdral, rzecznika prasowego NZS
Wystawa 40 lat NZS prezentowana na dworcu PKP w Krakowie
Konferencja prasowa (13 VIII 2020 r.) na Dworcu PKP w Krakowie z udziałem dr. Jarosława Szarka, Prezesa IPN, Adama Kality, Prezesa Stowarzyszenia NZS 1980, Pawła Zechentera, autora wystawy oraz Pawła Zdańkowskiego z NZS AGH
Wystawa 40 lat NZS prezentowana na dworcu PKP w Rzeszowie
Wystawa 40 lat NZS prezentowana na dworcu PKP w Katowicach
Wystawa 40 lat NZS prezentowana na dworcu PKP w Łodzi
Wystawa 40 lat NZS prezentowana na dworcu PKP w Bydgoszczy
Wystawa 40 lat NZS prezentowana na dworcu PKP w Gdyni
Wystawa 40 lat NZS prezentowana na dworcu PKP w Poznaniu
Wystawa 40 lat NZS prezentowana na dworcu PKP we Wrocławiu
13 VIII 2020 r. w centrali IPN w Warszawie przy ul. Postępu 18 odsłonięto tablicę poświęconą śp. Januszowi Kurtyce.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia NZS 1980: Adam Kalita, Zdzisław Jurkowski, Aleksander Galos
i Krzysztof Kopeć.
18 września 2020 r. Muzeum AK w Krakowie – Główne uroczystości obchodów 40. lecia powstania NZS z udziałem Jana Józefa Kasprzyka, Szefa UdSKiOR oraz dr. Jarosława Szarka, Prezesa IPN, podczas których wręczono odznaczenia państwowe działaczom NZS. Obchody uświetnił koncert Andrzeja Kołakowskiego.
Medalem Pro Patria uhonorowane zostało Stowarzyszenie NZS 1980 oraz jego członkowie:
Krzysztof Brożek
Sławomir Chmura
Leszek Jaranowski
Zdzisław Jurkowski
Adam Kalita
Grzegorz Surdy
Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczenie zostali członkowie Stowarzyszenia NZS 1980:
Kazimierz Dąbrowa
Aleksander Galos
Radosław Huget
Krzysztof Kopeć
Dariusz Walusiak
Anna Zechenter
Pośmiertnie:
Marian Kozielski
Tomasz Szewczyk
Dostojni Goście, Drodzy Organizatorzy, Szanowni Państwo,
W imieniu odznaczonych członków podziemnych organizacji, wtedy młodzieżowych, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Ruchu Wolność i Pokój, Federacji Młodzieży Walczącej, dziękuję Niepodległemu Państwu Polskiemu za pamięć o nas i o naszej działaności. Proszę Pana Ministra Wojciecha Kolarskiego o przekazanie podziękowń Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i dziękujemy Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej Panu Jarosłwowi Szarkowi.
Spośród zacnego grona oznaczonych, jestem zapewne najmniej godny dzisiejszego wyróżnienia, bo życiorysy tu obecnych czy uhonorowanych pośmiertnie budzą najwyższy szacunek i uznanie. Tak jak życiorysy wielu innych naszych koleżanek i kolegów i ich dokonania na rzecz wolności, których dzisiaj nie ma w gronie odznaczonych, a co mam nadzieję także nastąpi.
W tak uroczystej chwili proszę o zgodę na kilka refleksji, w tym jedną osobistą.
Przyjmujemy to zaszczytne oznaczenie „Krzyż Wolności i Solidarności” z pokorą, bo jak mówi poeta „pewnie byli też lepsi”, ale taką pokorą, która uznaje prawdę. Pod koniec lat 70 i w latach 80 – tych, podejmując działalność wymierzoną w państwo komunistyczne, nie braliśmy pod uwagę, że możemy wygrać, że za kilka lat nasza ukochana Polska odzyska niepodległość. Wtedy perspektywa była dosyć beznadziejna. Powszechnie panowało przekonanie, że „nie za naszego życia”. Tym bardziej więc nie oczekiwaliśmy wyróżnień, honorów i medali.
Historia Polaków i Polski nie kończy na naszym pokoleniu. Nie raz jeszcze przyjdą chwile trudne być może wymagające świadectwa. Traktujemy te nasze wyróżnienia jako symbol, znak dla młodych pokoleń i naszych następców, że trzeba, że warto zaryzykować, nawet być w mniejszości, ale po właściwej stronie.
Na koniec, zastanawiałem się często jak to się stało, że mimo dość oczywistego ryzyka, tyle moich koleżanek i kolegów znalazło odwagę by stanąć po tej właściwej stronie w czasach państwa policyjnego. Powodów było zapewne tyle, co nas samych. Szukałem i ja w pamięci pierwszego w moim życiu świadomego aktu nieposłuszeństwa czy aktu sprzeciwu. Trafiłem wówczas na wspomnienie, gdy w latach 70’, jako chłopiec i nastolatek, od dzieciństwa będący ministrantem w kościele Mariackim, tuż nieopodal, przy okazji większych uroczystości śpiewaliśmy hymn „Boże coś Polskę”. Wtedy, wbrew organiście, ja i moi koledzy darliśmy się na całe gardło stojąc twarzą do ołtarza Wita Stwosza „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. Nikt nam tego nie kazał, nikt nie zachęcał, nie wiem, skąd się to wzięło, ale wiedzieliśmy, ja wiedziałem, że robimy coś „nieprawomyślnego, ale właściwego”. W ciągu tych ułamków sekund, kiedy niemal wykrzykiwaliśmy te zakazane słowa, czułem się naprawdę wolny. I chyba te chwile ukształtowały mnie na tyle, że gdy w 79′ roku, na pierwszym roku studiów trafiłem na grupkę niepokornych, starszych kolegów z SKS-u i moich rówieśników, wiedziałem już, że chodzi nam o to samo.
Cieszę się, że dzisiaj ja i kolejne pokolenia mogą w zgodzie z własnym sumieniem i bez konfliktu z organistą śpiewać „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”. Za taką możliwość wszyscy dzisiaj jesteśmy wdzięczni, w tym tak odznaczonym jak i Państwu Polskiemu, które ich wysiłek doceniło.
Dziękuję, Aleksander Galos.
18 IX 2020 r. Uroczyste otwarcie i przemowy zaproszonych gości
18 IX 2020 r. Wręczanie odznaczeń
18 IX 2020 r. Wykład dr. hab. Henryka Głębockiego
18 IX 2020 r. Koncert Andrzeja Kołakowskiego podczas obchodów 40. lecia NZS
Tematy Dnia w TVP Kraków z udziałem Adama Kality i Grzegorza Surdego
21 IX 2020 r. w Kinie Kijów w Krakowie odbył się przegląd filmów dot. historii NZS oraz zrealizowanych przez Stowarzyszenie NZS 1980.
Teledysk: Był NZS / Elektryczne Gitary (reż. Jerzy Zięty)
Raport z Auschwitz (reż. Krzysztof Brożek)
Dezerterzy (reż. Jerzy Zięty)
NZS Buntownicy (reż. Dariusz Walusiak)
Teledysk: Milion Bohaterów – Tadek Polkowski (reż. Krzysztof Brożek)
Bombowa historia (reż. Jerzy Zięty)
Ostatnia zadyma (reż. Dariusz Walusiak)
Kroniki zapowiedzianej śmierci – „Oni chcą mnie zabić” (reż. Piotr Litka)
Gdzie jest Porozumienie Gdańskie (reż. Krzysztof Brożek)
22 IX 2020 r. Złożenie kwiatów na grobie Jana Rojka na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie oraz pod tablicą pamiątkową w siedzibie TVP Kraków przez dyrektora krakowskiego Oddziału IPN dr. hab. Filipa Musiała, prof. AIK oraz członków Stowarzyszenia NZS 1980 Adama Kalitę, Zdzisława Jurkowskiego, Grzegorza Surdego.
22 IX 2020 r. Złożenie kwiatów na ul. Szewskiej w Krakowie pod tablicą pamiątkową poświęconą Stanisławowi Pyjasowi przez dyrektora krakowskiego Oddziału IPN dr. hab. Filipa Musiała, prof. AIK oraz członków Stowarzyszenia NZS 1980 Adama Kalitę i Zdzisława Jurkowskiego.
22 IX 2020 r. Złożenie kwiatów na grobie dr. hab. Janusza Kurtyki na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie oraz w kościele św. Kazimierza Królewicza w Krakowie przy ul. Reformackiej pod tablicą pamiątkową przez członków Stowarzyszenia NZS 1980 Adama Kalitę i Zdzisława Jurkowskiego.
22 IX 2020 r. Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku Archiwum IPN w Wieliczce poświęconą dr. hab. Januszowi Kurtyce przez naczelnika Oddziałowego Archiwum IPN Rafała Dyrcza i jego zastępcę Jacka Kwilosza oraz członka Stowarzyszenia NZS 1980 Sławomira Chmurę.
22 IX 2020 r. Działacze NZS z okresu PRL: Aleksander Galos i Wojciech Raduchowski-Brochwicz złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą śp. J. Kurtyce (bud. centrali IPN w Warszawie) w 40. rocznicę powstania organizacji. Podkreślili, że jako prezes IPN przeniósł w obecne czasy to, co w NZS było najważniejsze – prawdę.
Szanowni Państwo,
Dziękujemy za możliwość złożenia dzisiaj kwiatów po tablicą upamiętnającą śp. Janusza Kurtykę w Centrali Instytutu Pamięci Narodowej, jednego z naszych kolegów z Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Krakowie. Dzisiaj, 22 września, przypada 40. roczniac wiecu, jaki odbył się w Collegium Broscianum na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym w 1980 r. proklamowano powołanie NZS. Obaj z obecnym tu ze mną Wojciechem Brochwiczem stamtąd się wywodzimy.
Przy tej okazji sporo się mówi o NZS i jego roli w drodze do wolności. Często można spotkać porównania do kontynuowania tradycji AK czy z innymi działaniami polskich oragnizacji wyzwoleńczych. To prawda, w sensie idei i wartości. Pozwólcie Państwo na trzy krótkie refleksje.
Po pierwsze, to co jednak różniło NZS i całą opozycję demokratyczną od AK, to świadoma rezygnacją z walki zbrojnej. Tak, takie pomysły były rozważane w naszych środowiskach również w podziemnym NZS, zwłaszcza po pacyfikacji kopalni Wujek. Przeważyła, przekazana jeszcze w połowie l. 70′ prośba dawnych AK-owców, aby nigdy z komuną nie walczyć zbrojnie, choć krewkich i gotowych na to kolegów reprezentujących nurt »romantyczny« nie brakowało.
To gdzie tu szukać zbieżności NZS z AK? Był taki obszar jeśli chodzi o sposób działania. Z peerspektywy czasu widać, że analogii szukać można w czymś, co w czasach okupacji hitlerowskiej nazywano dywersją lub małym sabotażem. Tylko że my, 40 lat później, stosowalismy ten sabotaż nie w obszarze gospodarki, transportu czy infrastruktury, a w obszarze myśli i idei. Słowem w obszarze Prawdy. Sabotowaliśmy prawdę komunistów na rzecz prawdy zakazanej, nieobecnej. Specjalizacją NZS było więc samokształcenie, niezależna kultura, wydawanie książek i ich kolportaż. Odkrywanie ukrywanej prawdy o zbrodniach komuny w Katyniu i w okresie stalinizmu, nie tylko w Polsce ale w całym obozie. Tej prawdy bali się komuniści bardziej niż zbrojnej akcji. Z taką łatwej by sobie poradzili. Z Prawdą głoszoną, przemycaną i rozchodzącą sie z rąk do rąk, w czasie niezależnych występów w domach i miejscach zamknietych, walczyć nie było sposób. To byla nasza akcja dywersyjna i sabotażowa. Solidarność walczyła o zmiany systemowe, my w NZS o ideowe, a popieraliśmy się i uzupełniali nawzajem. AK rozwalało mosty, wysadzało magazyny broni, my rozwalaliśmy ograniczenia w dostępie do Prawdy, wysadzali »słowem« kłamstawa o naszej przeszłości. Każda książka, wiersz, skopiowana w domu taśma z piosenkami to był granat zaczepny, uszkadzający pancerz propagandowej »prawdy« odłamkami dziesiątek, setek i tysięcy odbiorców.
Znałem Janusza w czasie jego studiów na UJ. Byliśmy rówieśnikami. Miał zawsze swoją niszę. Historię i książki. Byl jednym z większych, choć cichych, kolopreterów bibuły. Cichych Kolporterów Prawdy.
Temu przesłaniu został wierny także w Wolnej Polsce, zwłaszcza jako Prezes IPN. Miał bez liku swoich pomysłów, ale był też otwarty na zewnętrzne koncepcje. Jestem mu osobiści wdzięczy za to, że bez wahania zaangażowął się w Program INDEX – Pamięci Polaków Poszkodowanych za Pomoc Żydom z jakim się do niego zgłosiłem wraz z innymi kolegami z NZS. Przykłady można mnożyć.
W tym snesie Janusz przeniósł w obecne czasy to, co w NZS było najważniejsze i szczere – Prawdę.
Dziękuję,
Aleksander Galos, czł. Zarządu NZS1980
Centrala IPN, W-wa, 22.09.2020
22 IX 2020 r. Dyskusja panelowa z udziałem Jarosława Guzego, Bronisława Wildsteina (online) i Bogusława Sonika prowadzona przez Jana Marię Rokitę w siedzibie Instytutu Literatury w Krakowie
Szanowny Panie Prezesie,
W załączeniu mam przyjemność przesłać zdjęcie okolicznościowej iluminacji fasady Pałacu Prezydenckiego, która upamiętnia 40. rocznicę powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Z wyrazami szacunku,
Dawid Drabik
Zastępca Dyrektora
Biuro Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
zdjęcia/źródło: Krzysztof Sitkowski/KPRP
Koncert z okazji powstania NZS
6 grudnia 2020 r. o godz. 1800 na kanale youtube Filharmonii Krakowskiej przeprowadzona zostanie transmisja z jubileuszowego koncertu z okazji 40. lecia powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Szczegóły na plakacie.
Transmisja bezpośrednia odbyła się na kanałach Filharmonii Krakowskiej i Stowarzyszenia Passionart
6 grudnia 2020 r. o godz. 2130 w Kronice Krakowskiej TVP zaprezentowano materiał filmowy poświęcony koncertowi w Filharmonii Krakowskiej z okazji 40. lecia NZS. Głos zabrali członkowie Stowarzyszenia NZS 1980 Adam Kalita i Zdzisław Jurkowski.
Koncert Oratoryjny z okazji 40. rocznicy powstania NZS i NSZZ Solidarność
W intencji Niezależnego Zrzeszenia Studentów 22 lutego 2021 roku o godz. 1800 odbyła się Msza św. w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Półkole 9a w Krakowie. Przewodniczył jej Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.
22 lutego 2021
ABP MAREK JĘDRASZEWSKI PODCZAS LITURGII STACYJNEJ: JEDNOŚĆ KOŚCIOŁA JEST ZBUDOWANA NA ŚWIADECTWIE ŚW. PIOTRA I JEGO NASTĘPCÓW
– Na świadectwie św. Piotra, na jego nauczaniu, męczeństwie – znaku wierności Chrystusowi aż do końca, buduje się jedność Kościoła – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas liturgii stacyjnej w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie-Dąbiu.
Arcybiskupa powitał proboszcz parafii ks. Paweł Gawron. Przypomniał, że w Rzymie kościołem stacyjnym jest dziś Bazylika św. Piotra w Okowach. Znajdują się w niej relikwie łańcuchów, w które zakuty był św. Piotr, i które w cudowny sposób uległy zespoleniu. – Zespoleniem były słowa Twojego listu, który wczoraj czytaliśmy, pokazujące tak mocno, że nie wolno nam się bać, że potrzeba ciągle na nowo wołać głosem Kościoła i Chrystusa o życie. O życie dla nienarodzonych, a także narodzonych, lecz cierpiących i chorych – powiedział, zwracając się do arcybiskupa.
W homilii metropolita przypomniał, że dziś przypada święto Katedry św. Piotra. Kościół w tym dniu przytacza Ewangelię, w której Chrystus nazywa Szymona Piotrem-Skałą, wskazując że ten pierwszy z apostołów w sposób szczególny uczestniczy w Jego posłannictwie. – Przesłanie dzisiejszego święta jest jednoznaczne: na świadectwie św. Piotra, na jego nauczaniu, męczeństwie – znaku wierności Chrystusowi aż do końca, buduje się jedność Kościoła. Jesteśmy zbudowani na wierze Piotra, jesteśmy w łączności z nim – „ Cum Petro”, a jednocześnie chcemy znajdować się „Sub Petro” – pod nauczaniem św. Piotra, przyjmując Jego świadectwo i wyznanie kierowane do Chrystusa: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego”, jako swoje – powiedział arcybiskup.
Kościołem stacyjnym w Rzymie tego dnia jest Bazylika św. Piotra w Okowach. W świątyni znajduje się kryształowa szkatuła. Są w niej ukryte łańcuchy, którymi był skrępowany św. Piotr. Metropolita odczytał fragment z Dziejów Apostolskich, w którym zostały opisane okoliczności uwięzienia św. Piotra. Dodał, że łańcuchy, które św. Piotr miał wtedy na rękach są, niezwykłą relikwią.– Te łańcuchy mówią o tym do czego został powołany, zarówno św. Piotr, ale także w pewniej mierze każdy chrześcijanin: mówią o konieczności cierpienia i świadectwa – wskazał metropolita. Początkowo św. Piotr nie rozumiał, dlaczego Chrystus ma cierpieć i z jakiego powodu prześladowania mają znosić również apostołowie. Po pewnym czasie pojął, że jeśli się jest z Jezusem, należy być z Nim na zawsze, także wtedy, gdy trzeba przelać własną krew. Zbawiciel powiedział do Piotra w Wieczerniku, że szatan domagał się, by przesiać uczniów jak pszenicę – Chrystus wstawia się za Piotrem, aby był skałą, opoką, by był tym, który staje się wzorem i umocnieniem wobec braci. To jest rola Piotra i wszystkich jego następców. Takie jest jego zadanie wobec Kościoła: utwierdzać w wierze swoich braci – stwierdził metropolita.
Kościół buduje się dzięki męczeńskiej krwi przelanej przez św. Piotra i dzięki świadectwu jego następców. Arcybiskup przypomniał, ze św. Jan Paweł II był prawdziwą opoką dla wierzących. Nieustannie wzywał cały świat, by otwierał drzwi dla Chrystusa, Jego zbawczego przesłania i dzieła odkupienia. Jego postawa budziła zdumienie i podziw, ale także sprzeciw, który spowodował zamach. – Był wielkim znakiem wiary, był opoką w trudnych czasach zrzucania okowów komunistycznego, ateistycznego systemu – podkreślił metropolita.
Na zakończenie metropolita odmówił modlitwę za Ojca Świętego.
źródło: Archidiecezja Krakowska
Tablica pamiątkowa w 40. rocznicę wiecu założycielskiego NZS
10 listopada 2021 r. o godz. 1400 na dziedzińcu Collegium Broscianum odbędzie się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy w 40. rocznicę wiecu (22 IX 1980 r.), który dał początek Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów w Krakowie.
Szanowni Państwo, Członkowie NZS 1980,
w załączeniu przesyłamy zaproszenie od JM Rektora UJ na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 40. rocznicę Założycielskiego Wiecu Niezależnego Zrzeszenia Studentów które odbędzie się 10 listopada 2021 roku o godz.14.00 przed Collegium Broscianum (ul. Grodzka 52).
Z poważaniem
Sekcja ds. uroczystości ogólnouczelnianych
Centrum Promocji i Komunikacji UJ
Po uroczystości Rektor zaprasza na poczęstunek do Sali Lanckorońskich w Instytucie Historii Sztuki przy ul. Grodzkiej 53
Uczestnictwo należy potwierdzić do 8 listopada 2021 roku
e-mail: zaproszenia@uj.edu.pl, tel. 12 663 23 05
Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości