Uroczystości beatyfikacyjne ks. Jerzego Popiełuszki

1 czerwca 2010

6 czerwca 2010 roku w Warszawie odbędą się uroczystości związane z beatyfikacją księdza Jerzego Popiełuszki kapelana Solidarności.

 

Jerzy Popiełuszko, ks., ur. 23 IX 1947 w Okopach k. Suchowoli (woj. podlaskie), zm. 19 X 1984. Absolwent Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, święcenia kapłańskie w 1972.

 

1966-1968 zasadnicza służba wojskowa w jednostce dla kleryków w Bartoszycach. Od 1972 ksiądz w parafiach: św. Trójcy Ząbkach k. Warszawy, Matki Bożej Królowej Polski w Aninie, kościołach w Warszawie: Dzieciątka Jezus, św. Anny; od V 1980 w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Od 1978 duszpasterz środowisk medycznych Warszawy, od 1981 diecezji stołecznej.

31 VIII 1980 odprawił mszę dla strajkujących w Hucie Warszawa, nast. duszpasterz hutników. Po 13 XII 1981 współorganizator Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, współpracownik podziemia „S”, obserwator procesów politycznych; celebrans Mszy za Ojczyznę w parafii św. Stanisława Kostki, głosiciel płomiennych patriotycznych kazań, w których za motto przyjął słowa św. Pawła: Zło dobrem zwyciężaj. Prześladowany (dwukrotnie włamano się do jego mieszkania, podrzucano broń i amunicję, wrzucono przez okno ładunek wybuchowy, niszczono samochód), obiekt prowadzonej przez rzecznika rządu Jerzego Urbana kampanii oszczerstw. W 1983 prowadził uroczystości pogrzebowe zamordowanego przez MO Grzegorza Przemyka; we IX organizator pielgrzymki robotników Huty Warszawa na Jasną Górę, która przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy. 12 XII 1983 postawiony w stan oskarżenia za nadużywanie wolności sumienia, I-VI 1984 13-krotnie przesłuchiwany, aresztowany, uwolniony w wyniku interwencji Kościoła, postępowanie umorzono na mocy amnestii. W sytuacji długotrwałych kłopotów ze zdrowiem i wielkiego napięcia psychicznego nakłaniany przez ks. Prymasa Polski do wyjazdu na studia do Rzymu (na co się nie zdecydował). 13 X 1984 doszło do pierwszej próby zamachu na jego życie – specjalna bojówka SB pod dowództwem kpt. Grzegorza Piotrowskiego usiłowała spowodować pod Olsztynkiem wypadek wiozącego go samochodu. 19 X 1984, po odprawieniu mszy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, podczas drogi powrotnej do Warszawy porwany w miejscowości Górsk przez funkcjonariuszy Samodzielnej grupy „D” Departamentu IV MSW, torturowany i wrzucony do Wisły z zapory we Włocławku. 3 XI 1984 pogrzeb ks. J. Popiełuszki w Warszawie zgromadził setki tys. ludzi, stając się wielką manifestacją antykomunistyczną. Grób na terenie parafii św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek i oficjalnych wizyt, m.in. Ojca Świętego Jana Pawła II, wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Georga Busha i premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. 7 II 1985 Sąd Wojewódzki w Toruniu, za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo, skazał trzech oficerów MSW: kpt. Grzegorza Piotrowskiego na 25 lat więzienia, por. Leszka Pękalę na 15 lat i por. Waldemara Chmielewskiego na 14 lat, ich przełożonego zaś, płk Adama Pietruszkę, za sprawstwo kierownicze zbrodni na 25 lat. Mocodawców zabójców nie wykryto. 8 II 1997 rozpoczął się proces beatyfikacyjny sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki na etapie diecezjalnym, zakończony 8 II 2001. Od 3 V 2001 w Watykanie rozpoczął się II etap procesu beatyfikacyjnego. 6 VI 2010 Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki.

źródło: Encyklopedia Solidarności