Zmarł Stanisław Dąbrowa-Kostka, ojciec naszego kolegi Bogusława

4 kwietnia 2019

W wieku 94 lat zmarł płk Stanisław Dąbrowa-Kostka, żołnierz ZWZ-AK, członek antykomunistycznej konspiracji powojennej, laureat nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej.

Pogrzeb płk. Stanisława Dąbrowy-Kostki odbędzie się 5 kwietnia 2019 r. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Uroczystość żałobna rozpocznie się o godz. 13.40.

Urodził się 11 października 1924 r. w Przemyślu. Od jesieni 1939 r. działał w antyniemieckiej konspiracji. Od 1941 r. był żołnierzem ZWZ-AK. Kierował pionem propagandowym Obwodu Przemyśl. Od lipca 1943 r. był adiutantem Podkarpackiego Ośrodka Kierownictwa Dywersji. Uczestniczył w wielu akcjach zbrojnych, także w Krakowie. Ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych i otrzymał nominację na stopień podporucznika, a później awans na stopień porucznika.

Po wojnie działał w antykomunistycznej konspiracji (Nie, Delegatura Sil Zbrojnych, Zrzeszenie WiN). Został aresztowany i 11 lipca 1946 r., wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie, skazany na siedem lat więzienia. 6 września 1949 r., na mocy amnestii, wyszedł z więzienia we Wronkach.

Działał w Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich i Komisji Historycznej Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, a także w Związku Inwalidów Wojennych RP. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Żołnierzy AK. Publikował na temat konspiracji antyniemieckiej. Został awansowany na stopień pułkownika Wojska Polskiego.

Był odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych. W 2005 roku został laureatem nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej.

Zmarł 27 marca 2019 r.