Szpital Uniwersytecki w Krakowie prosi o wsparcie finansowe w walce z koronawirusem.

30 marca 2020

Cel akcji #ujdlaszpitala był taki, aby uzbierać ponad 268 tys. zł na zakup systemu do dekontaminacji pomieszczeń gazową formą nadtlenku wodoru. Urządzenie w bardzo szybkim czasie dezynfekuje pomieszczenie, do którego trafiają chorzy lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Obecnie taka procedura trwa kilkadziesiąt minut, a w niektórych przypadkach nawet dwie godziny, co spowalnia przyjęcia następnych pacjentów. „Nowoczesny sprzęt wkrótce dotrze do Krakowa” – zapewnia UJ.

Dzięki hojności darczyńców do szpitala trafi też monitor do endoskopów wraz z wyposażeniem – jednorazowymi bronchoskopami i wideorurkami intubacyjnymi. Zarażenie koronawirusem może prowadzić do zapalenia płuc. Do tej pory – gdy pacjent cierpiał na niedrożność dróg oddechowych albo wymagał ciężkiej intubacji lub gdy lekarz chciał ocenić uszkodzenie płuc – wykorzystywano wieżę endoskopową wraz z końcówkami podlegającymi sterylizacji. Mniejszy, poręczniejszy, ale także przeznaczony do jednorazowego użytku sprzęt nie tylko usprawni pracę, ale także ograniczy ryzyko przeniesienia wirusa poza wydzielone obszary” – informuje UJ.

Te dwa potrzebne urządzenia to tylko wierzchołek góry lodowej. Dlatego organizatorzy akcji #ujdlaszpitala zapowiedzieli kolejny etap zbiórki. Tym razem chcieliby kupić systemy tzw. ucyfrowienia analogowych aparatów do wykonywania zdjęć przyłóżkowych RTG na dwóch oddziałach – chorób zakaźnych oraz intensywnej terapii, które w momencie przekształcenia szpitala w szpital jednoimienny zostały przeznaczone dla pacjentów zakażonych i z podejrzeniem COVID-19. Dotychczas w tych miejscach były wykorzystywane klasyczne aparaty analogowe. Kupno sprzętu, umożliwiające uzyskanie obrazu cyfrowego bez konieczności opuszczania obszaru zakażonego, znacznie ograniczy możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Do akcji #ujdlaszpitala można dołączyć, nie wychodząc z domu.

Stowarzyszenie NZS 1980 dokonało już wpłaty na ten szczytny cel do czego zachęcamy również członków i sympatyków stowarzyszenia.

Szpital można wesprzeć wpłacając na konto:

Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków
Bank Gospodarstwa Krajowego 85 1130 1150 0012 1143 8620 0006
z dopiskiem UJDLASZPITALA