Z. Kokosiński opracował nowy sposób rozgrywania partii szachowej

24 lutego 2021

Nasz kolega ze Stowarzyszenia NZS 1980 profesor Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński opracował nowy sposób rozgrywania partii szachowej. Uczelnia przekonuje, że szachy diagonalne są ciekawsze niż szachy tradycyjne, a w dodatku pozwalają początkującym graczom na rozgrywkę z bardziej doświadczonymi partnerami. Co ciekawe, naukowiec dokonał swojego odkrycia przypadkiem.

Pracownik Katedry Automatyki i Technik Informacyjnych gry w szachy nauczył się w wieku 8 lat. Nie planował dokonania rewolucji w królewskiej grze, gdy jednak z powodu pandemii koronawirusa uczelnia wprowadziła obowiązek pracy zdalnej, w kwietniu przyszło mu do głowy, że w szachy można zagrać zupełnie inaczej.

Magazyn „Nasza Politechnika” tłumaczy, że aby zagrać w szachy diagonalne, nie potrzeba nowej szachownicy czy bierek. Klasyczną 64-polową szachownicę wystarczy obrócić w stosunku do standardowego ustawienia o minus 45 stopni. Pole a1 ma być zwrócone ku zawodnikowi grającemu [bierkami] białymi (w kierunku południowym S), a pole h8 w stronę zawodnika grającego czarnymi (w kierunku północnym N).

Więcej/źródło: TVP INFO