Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
24 lutego 2022
Uroczystości w Krakowie – 1 marca 2022
Wojewoda małopolski, Oddział IPN w Krakowie i Stowarzyszenie Parku im. Jordana zapraszają na krakowskie uroczystości w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2022 r.
Program
- 9.00 – msza święta w katedrze na Wawelu
- po nabożeństwie przemarsz do parku Jordana
- 11.00 – uroczystości w parku Jordana, w Galerii Wielkich Polaków
Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
UB aresztował ppłk. Cieplińskiego 27 listopada 1947 r. w Zabrzu. Został poddany okrutnemu, trwającemu niemal trzy lata, śledztwu w więzieniu mokotowskim w Warszawie. 14 października 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951 r., wraz z sześcioma współpracownikami, został rozstrzelany w więzieniu mokotowskim. Ciało pogrzebano w kwaterze „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.
W maju 2007 r. ppłk. Ciepliński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 r. został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.
Niezwyciężony – Franciszek Niepokólczycki. Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – Kraków, 1 marca 2022
Zapraszamy do obejrzenia organizowanego już po raz 11. Koncertu Galowego w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, który zostanie wyemitowany 1 marca o 20.30 w TVP3 w paśmie ogólnopolskim, a o 21.30 na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej.
Tegoroczne widowisko jest poświęcone postaci płk. Franciszka Niepokólczyckiego ps. „Teodor”, oficera ZWZ i Kedywu KG AK, jednego z przywódców powojennego podziemia niepodległościowego, w latach 1945-1946 prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więźnia politycznego.
Franciszek Niepokólczycki pochodził z rodziny rzemieślniczej. Od 1918 r. działał w POW, pełniąc m.in. funkcję komendanta Okręgu Żytomierz. W 1920 r. walczył w polskiej partyzantce na Ukrainie, a następnie w wojnie z bolszewikami. Przez cały okres międzywojenny był oficerem służby stałej, saperem. Przed wybuchem wojny dosłużył się stopnia majora.
W wojnie 1939 r. walczył jako dowódca 60. Batalionu Saperów Armii „Modlin”, bronił Warszawy. W konspiracji od momentu powołania do życia SZP, gdzie był szefem dywersji, a w ZWZ – szefem Związku Odwetu. Pomysłodawca nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera w październiku 1939 r. w Warszawie. W KG AK był szefem Wydziału Saperów oraz zastępcą szefa Kedywu. Walczył w powstaniu warszawskim, gdzie kierował produkcją materiałów wybuchowych i granatów. W 1944 r. został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Wcześniej czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznym.
Dostał się do niewoli, z której powrócił w lutym 1945 r. W DSZ był zastępcą komendanta Obszaru Południowego, podobnie w WiN. W listopadzie 1945 r., po aresztowaniu jego przełożonego, płk. Antoniego Sanojcy, przejął dowództwo nad Obszarem Południowym. W związku z aresztowaniem I ZG WiN stanął na czele II Zarządu. UB aresztował go 22 X 1946 r. w Zabrzu. 10 IX 1947 r. WSR w Krakowie skazał go na karę śmierci, w drodze łaski zamienioną przez Bolesława Bieruta na dożywotnie pozbawienie wolności. Zwolniono go z więzienia 22 VI 1957 r. Mieszkał w Brwinowie pod Warszawą i pracował w spółdzielczości. Zmarł 11 VI 1974 r. w Warszawie. Pochowany na cmentarzu w Brwinowie. 15 VIII 2008 r. został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.
Chcąc uczcić zatartą pamięć o płk. Niepokólczyckim, na tegoroczny Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętych zostały napisane piosenki przybliżające historię życia i walki bohatera. Będzie to jednocześnie opowieść o dziejach Żołnierzy Niezłomnych oraz Armii Krajowej.
Utwory muzyczne przeplatane będą opowieścią o życiu Franciszka Niepokólczyckiego. W roli narratora wystąpi Tomasz Wolny, znany prezenter telewizyjny. Zobaczycie materiały graficzne, zdjęcia historyczne, dokumenty oraz pamiątki rodzinne po Franciszku Niepokólczyckim. Usłyszycie również nagrania z tzw. procesu krakowskiego oraz wypowiedź radiową z programu „Takie były początki” – wspomnienia Franciszka Niepokólczyckiego na temat produkowanej podczas wojny broni.
Wystąpią:
Emilia Pływacz
Anna Bober
Tomasz Świerczek
Patryk Wyborski
Maciej Drużkowski
Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Orkiestra Passionart
Marek Pawełek – fortepian, organy, aranżacje
Paweł Kuźmicz – gitara basowa
Witold Góral – gitary
Grzegorz Fieber – perkusja
Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne
Janusz Wierzgacz – dyrygent
Koncert został nagrany w Filharmonii Krakowskiej oraz Muzeum Armii Krajowej im. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.
Organizatorami koncertu są:
Instytut Pamięci Narodowej
Stowarzyszenie Passionart
Reżyseria: Grzegorz Sadurski
Realizacja telewizyjna: TVP3 Kraków