Kronika stanu wojennego w Krakowie

źródło: Kronika stanu wojennego w Krakowie – spisał Władysław Masłowski

KRONIKA STANU WOJENNEGO W KRAKOWIE to maszynopis rozpoczynający się od słów „1. DZIEŃ OKUPACJI niedz. 13.12.81”. Dalej spisane są wydarzenia z pierwszego dnia stanu wojennego w Polsce i z dni następnych aż do „220. DNIA OKUPACJI wtorek 20 lipca 1982 r.”. Zatem Kronika stanu wojennego w Krakowie nie jest jej tytułem własnym nadanym przez autora. To tytuł nadany Kronice obecnie przez twórców portalu, na którym jest prezentowana. 

Kronika należy dzisiaj do cennych dokumentów okresu stanu wojennego w Polsce. Powstała jako wytwór anonimowy, zgodnie z ówczesnymi zasadami solidarnościowej konspiracji, jaka pojawiła się w PRL-u po 13 grudnia 1981 roku. Wtedy wśród obywateli zaczęła krążyć „bibuła”, druki podawane z rąk do rąk, a wytwarzane i rozpowszechniane poza jurysdykcją państwowej cenzury prewencyjnej – Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Kronika była właśnie taką „bibułą”, chociaż różniła się od niej tym, że nie była przeznaczona do rozpowszechniania, bo z założenia trafić miała „do szuflady”.

Spisana została na maszynie do pisania na bardzo cienkim papierze „przebitkowym”, przez kalkę, najprawdopodobniej w pięciu egzemplarzach (oryginał plus cztery kopie). 

Rodzi się pytanie o autorstwo Kroniki. Inicjatywę, redakcję i realizację przypisuje się Władysławowi Masłowskiemu, krakowskiemu dziennikarzowi, prasoznawcy i stenografowi. Zgodnie zaświadczają o tym ludzie solidarnościowego podziemia w Krakowie po 13 grudnia 81, chociaż nienależący do ówczesnych konspiracyjnych struktur „Solidarności”. Dzisiaj potwierdzają to dwie osoby – Maciej Pawłowski i Adam Świda – byli pracownicy Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie, którzy otrzymywali osobiście od Masłowskiego kolejne karty Kroniki na przechowanie. W ich przekonaniu były to karty napisane przez Masłowskiego, chociaż o tym, ze zrozumiałych względów, się wtedy między nimi nie mówiło. Obaj dodają, iż kilka razy oddawali Masłowskiemu notatki z własnym opisem zaobserwowanych zdarzeń, a następnie czytali je w Kronice. 

Ponadto A. Świda przypomina sobie, że Masłowski pytał go o opinię co do wydarzeń i dokumentów, jakie powinny być uwzględnione w Kronice. Mówi też o swoim ugruntowanym wówczas przekonaniu, że Kronika była dziełem zespołowym, a Masłowski miał jeszcze innych opiniujących oraz inne osoby przekazujące mu do wykorzystania dokumenty i swoje relacje.

Wydaje się, że w spisywanie Kroniki zaangażowana być musiała co najmniej jedna najbliższa Masłowskiemu osoba – Irena Molasy, jego partnerka życiowa, z którą zamieszkał po rozwodzie z żoną. Molasy, podobnie jak Masłowski, świetnie pisała na maszynie i stenografowała. Ona też w listopadzie 2001 roku przekazała Adamowi Rolińskiemu z Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie egzemplarz Kroniki złożony w dużej części z oryginałów maszynopisu, a nie z którejś z jego czterech kopii. Wiadomo, że do dziś zachowały się 3 oryginalne egzemplarze Kroniki: jeden pozostaje własnością Fundacji CDCN, a dwa są w rękach prywatnych. Najpełniejszy jest egzemplarz zachowany w Fundacji CDCN, brak w nim jednak 157. Dnia Okupacji (tak ponumerowane i zatytułowane były kolejne podrozdziały Kroniki), liczącego 8 kart (16 stron). Brak ten został uzupełniony w elektronicznej edycji Kroniki z innego zachowanego egzemplarza.

Kronika Stanu Wojennego w Krakowie to 1402 strony maszynopisu formatu A5 („leżącego”, o wymiarach 15×21 cm) znajdujące się na dwustronnie zapisanych kartach. Początek Kroniki, do strony 64 (15 XII 1981) – pisany był w dwóch szpaltach, których numeracja wskazuje na zamiar złożenia tych kart w broszurę formatu A6. W prezentacji internetowej układ ten nie został zachowany i kolejne strony formatu A6 następują kolejno po sobie. Od strony 65 następuje zmiana – Kronika pisana jest na kartach formatu A5, również dwustronnie. 

Kronika spisywana była dzień po dniu – każdy dzień zaczynał się od nagłówka zawierającego kolejny numer dnia stanu wojennego (według oryginalnej pisowni „Dnia Okupacji”) oraz datę dzienną. W zapisie tym pojawiają się, niestety, luki. Pierwsza przypada na „70. Dzień Okupacji”, czyli na 20 lutego 1982. Opuszczono w sumie 106 z 220 dni opisywanego okresu. Tak więc zarejestrowanych zostało 114 dni stanu wojennego. W. Masłowski mówił Adamowi Świdzie, że luki w tekście oznacza kartonowymi zakładkami, i że te luki uzupełni, czego jednak ostatecznie nie zrobił w zachowanych do dziś egzemplarzach Kroniki. Mimo tych luk, KSW pozostaje bezcennym dokumentem epoki.

Strony Kroniki posiadają pierwotną numerację umieszczoną centralnie na górze strony. Obejmuje ona numer Dnia Okupacji (np. 5) łamany przez numer kolejnej strony (np. 5/7). Ponadto występuje oryginalna numeracja ciągła stron – od 1 do 406. Od strony 407 w egzemplarzu należącym do Fundacji naniesiono odręcznie dalsze numery stron, aż do końcowego 1402. Ułatwiło to prace redakcyjne nad internetową prezentacją KSW. W ten sposób, mimo braku ciągłości tekstu, zachowano ciągłość numeracji oryginalnych kart Kroniki. Informacja ta znalazła się na każdej stronie internetowej prezentacji  KSW, gdzie wystąpiły luki w tekście Kroniki.

Cała treść Kroniki została przepisana do edytora Word, a następnie umieszczona na stronie internetowej KSW. Tekst każdej kolejnej strony zaczyna się jej numeru umieszczonego w pogrubionych nawiasach kwadratowych (według numeracji ciągłej, pierwotnej lub odręcznej). Starano się zachować oryginalny zapis, poprawiając jedynie ewidentne literówki, zwłaszcza w nazwiskach, albo korygując nazwiska błędnie zapisane. Do tekstu dodano ponad 500 przypisów objaśniających różne aspekty opisywanej w Kronice rzeczywistości.

Poszczególne „Dni Okupacji” wzbogacone zostały w internetowej prezentacji Kroniki skanami plakatów i druków ulotnych pochodzących z kolekcji archiwalnej Fundacji CDCN zgromadzonej w ciągu ponad 25 lat jej działalności dokumentującej polskie zmagania niepodległościowe w XX wieku, a także historię ruchu „Solidarność” i opozycji antykomunistycznej w PRL. To dzisiaj kilkanaście tysięcy fotografii, kilkaset nagrań dźwiękowych, kilkadziesiąt tysięcy wydawnictw drugiego obiegu wydawniczego – książek, broszur, różnego rodzaju druków ulotnych, etc.).

Wyjątkiem są dwie fotografie ilustrujące pierwsze dwa dni stanu wojennego: zdjęcie generała Jaruzelskiego ogłaszającego w telewizji wprowadzenie stanu wojennego w Polsce oraz zdjęcie Władysława Masłowskiego piszącego na maszynie do pisania wraz ze zdjęciem maszyny, na której prawdopodobnie pisana była Kronika.

Ponadto w zakładkach menu strony umieszczono przypisy, skany oryginalnych kart Kroniki, skany przepisanych w niej „podziemnych” druków. W kolejnych zakładkach menu znalazły się materiały prezentujące osobę Władysława Masłowskiego, w tym wspomnienia ludzi, którzy kiedyś się z nim zetknęli. Zaprezentowano też inne jego dokaniania, przede wszystkim w roli założyciela i redaktora naczelnego krakowskiego tygodnika podziemnego Mała Polska. Ostatnią pozycją w menu jest zakładka z petycją Fundacji CDCN do Rady Miasta Krakowa o nazwanie imieniem Władysława Masłowskiego jednej z krakowskich ulic.

To nie koniec prac nad Kroniką. Należałoby sporządzić indeksy: indeks nazwisk, indeks rzeczowy oraz indeks geograficzny. To zdecydowanie ułatwiłoby odbiorcy orientację w wydarzeniach opisanych tekście. Podobnie jak dodanie opisów do skanów grafik umieszczonych na stronie, z informacją o dacie i okolicznościach ich powstania.

Można by też pomyśleć o edycji papierowej Kroniki, skupiając się zwłaszcza na „obserwacjach dnia codziennego”. Zbierało je dla Masłowskiego kilka lub kilkanaście osób, które potem weszły zapewne do zespołu redakcyjnego Małej Polski, podziemnego tygodnika krakowskiego założonego przez Masłowskiego w lutym 1983 roku i będącego wielkim dziełem w jego dorobku.

Władysław Tyrański

1. DZIEŃ OKUPACJI niedz. 13.12.81

1. DZIEŃ OKUPACJI niedz. 13.12.81 [1] TVP # Od rana brak programu. # 12.00 przemówienie Jaruzelskiego, na tle sztandaru wojskowego. [001] Po nim hymn narodowy. D.c. programu zapowiedziany na g. 14. # Kilka min. przed 14.00 puszczono pomyłkowo jakieś głosy

Czytaj dalej


2. DZIEŃ OKUPACJI poniedz. 14.12.81

2. DZIEŃ OKUPACJI poniedz. 14.12.81 [7 cd.] FAKTY # Tramwaje nie kursują. Jeżdżą nieliczne autobusy. Biało-czerwone flagi na zajezdni MPK w Łagiewnikach. [016] 5-osobowy patrol wojskowy na Rynku Gł. # G. 12.00. Uzbrojony żołnierz z przenośną radiostacją pilnuje konsulatu ZSRR.

Czytaj dalej


3. DZIEŃ OKUPACJI wtorek 15.12.81 r.

 

3. DZIEŃ OKUPACJI wtorek 15.12.81 r. [30 cd.] TEKSTY # ODPIS. Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy SOLIDARNOŚĆ Komisja Krajowa Gdańsk. Gdańsk, 13.12.1981 r. godz. 13.30. KOMUNIKAT nr 1. W dniu dzisiejszym wprowadzono w naszym kraju stan wojenny, dokonując jednocześnie masowych aresztowań

Czytaj dalej


4. DZIEŃ OKUPACJI środa 16.12.81

4. DZIEŃ OKUPACJI środa 16.12.81 r. [75 cd.] TEKSTY. # Tekst powielony na matrycy białkowej, prawdopodobnie na karcie form. A4 pociętej potem na wąskie paski, podawane z rąk do rąk: “Powstał KOMITET RODZIN OSÓB INTERNOWANYCH!!! WIADOMOŚĆ: Kościół OO. Dominikanów, O.

Czytaj dalej


5. DZIEŃ OKUPACJI czwartek 17.XII.81 r.

 

5. DZIEŃ OKUPACJI czwartek 17.XII.81 r. [96] TEKSTY. # //Ulotka, przepisana niefachowo, na powielaczu białkowym, A4, 1-stronnie, prawdopodobnie na Politechnice Krak., roznoszona po blokach i rozkładana na parapetach okien, klatek schodowych itp. Tekst pierwszy:// 17 grudnia 1991 r. Rodacy. Zwracamy

Czytaj dalej


6. DZIEŃ OKUPACJI, piątek 18 grudnia 81 r.

6. DZIEŃ OKUPACJI, piątek 18 grudnia 81 r. [111 cd.]  TEKSTY # //ręcznie pisany nekrolog wywieszony na drzwiach Klubu Dziennikarzy.// Dnia 13 XII 81 zginął śmiercią tragiczną red. Jerzy Zieleński, [144] znany publicysta, autor książek…, żołnierz AK, aktywny działacz Solidarności,

Czytaj dalej


7. DZIEŃ OKUPACJI sobota 19 grudnia 1981 r.

7. DZIEŃ OKUPACJI sobota 19 grudnia 1981 r. [131 cd.]  TEKSTY. # Wywiad ze Stanisławem Zawadą [167] kiedy zorientowaliście się, że jest niebezpiecznie, dlaczego wtedy nie protestowaliście, dlaczego np. pan nie zareagował, nie wystąpił ze związku? – Z: Ja nie

Czytaj dalej


8. DZIEŃ OKUPACJI niedziela 20.12.81 r.

8. DZIEŃ OKUPACJI niedziela 20.12.81 r. [147 cd.] FAKTY. # W Krakowie olbrzymie opady śniegu. # Ludzie śpiewający w kościele “Boże coś Polskę” kończą każdą zwrotkę tekstem “Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. # LUDZIE MÓWIĄ. # Tłum, który zebrał

Czytaj dalej


9. DZIEŃ OKUPACJI poniedziałek 21.12.81 r.

 

9. DZIEŃ OKUPACJI poniedziałek 21.12.81 r. [152 cd.] FAKTY. # Nowe plakaty, poziome prostokąty ok. 30×70 cm, w kolorach białym i czerwonym. Teksty: “3 x tak Polsce socjalistycznej, sprawiedliwej, pracowitej”, “Ojczyzna w potrzebie, trzeba poświęcić wiele, żeby wszystko ocalić” oraz

Czytaj dalej


10. DZIEŃ OKUPACJI wtorek 22.12.81 r.

10. DZIEŃ OKUPACJI wtorek 22.12.81 r. [161 cd.] TEKSTY. # Wśród klepsydr przed kościołem na ul. Łobzowskiej ozalitowa odbitka w kolorze filetowym form. A5: rysunek krzyża i napis, rozłożony centralnie, dużym literami, pisanymi ręcznie: 13 grudnia, PZPR, bez żalu –

Czytaj dalej


11. DZIEŃ OKUPACJI – środa 23.12.81 r.

 

11. DZIEŃ OKUPACJI – środa 23.12.81 r. [176 cd.] TEKSTY. # //ręczna ulotka form. A6 na ogrodzeniu w śródmieściu Krakowa: // Gwiazda czerwona i tekst “Czyja to robota, że  mamy Pol-Pota?”” [211] # //Ulotka podawana z rąk do rąk, pisana

Czytaj dalej


12. DZIEŃ OKUPACJI czwartek 24.12.81 r. WIGILIA

12. DZIEŃ OKUPACJI czwartek 24.12.81 r. WIGILIA [186 cd.] FAKTY: # Pasterka w kościele św. Szczepana. Kazanie proboszcza [214] nagrodzone krótkimi brawami, przerwanymi przez księży, którzy zaintonowali “Wierzę w Boga. Po mszy, zakończonej ok. 1.30, wierni odśpiewali obie strofy “Boże

Czytaj dalej


13. DZIEŃ OKUPACJI piątek 25.12.81 r. Boże Narodzenie

13. DZIEŃ OKUPACJI piątek 25.12.81 r. Boże Narodzenie [197] RELACJE. # Wydarzenia w Gdańsku 16 [224] -17.12. Bp gdański Kaczmarek otrzymał od władz odmowę na odprawienie mszy św. w dniu 16.12 w intencji Ofiar Grudnia 1970. W dniu 16.12 ludzie

Czytaj dalej


14. DZIEŃ OKUPACJI sobota 26.12.81 r. Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

[202] 14. DZIEŃ OKUPACJI sobota 16.12.81 r. Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia ZE ŹRÓDEŁ WIARYGODNYCH. # Uzbrojenie górników walczących z MO robiono w kuźniach kopalnianych. # Jeden z plastyków złożył w DRN podanie o zgodę na wyjazd poza województwa “aż

Czytaj dalej


15. DZIEŃ OKUPACJI niedziela 27.12.81 r.

 

[206] 15. DZIEŃ OKUPACJI niedziela 27.12.81 r. FAKTY. # Godz. 14.00 ,- 5-osobowy patrol wojskowy spaceruje przez osiedle. Podoficerowie z bronią krótką, żołnierze z pistoletami przez plecy. Czapki uszatki. # ZE ŹRÓDEŁ WIARYGODNYCH. # GDE redagowane jest przez zespół 46,

Czytaj dalej


16. DZIEŃ OKUPACJI poniedziałek 28.12.81 r.

[213] TEKSTY. # //Treść ulotki, o której brak bliższych danych:// Mieszkańcy Małopolski. Zaistniała bezwzględna konieczność przekazywania informacji. Liczymy na waszą pomoc w szerokiej akcji komunikacyjnej. Przeciwko przemocy władzy i kłamstwom partyjnej propagandy możemy odpowiedzieć jedynie naszą czynną postawą i determinacją.

Czytaj dalej


17. DZIEŃ OKUPACJI wtorek 29 grudnia 1981 r.

 

[225] TEKSTY. //Tekst maszynopisu wywieszonego w Klubie Dziennikarzy 29.XII:// Koleżanki i Koledzy Dziennikarze Nadszedł czas kolejnej próby. Stanęliśmy wobec jednego jeszcze życiowego wyboru. Może najważniejszego. Jak ocalić prawdę, prawdomówność i własną, w społeczeństwie wiarygodność. Jak podtrzymać tlący się od Sierpnia,

Czytaj dalej


18. DZIEŃ OKUPACJI środa 30.12.81 r.

 

[238] 18. DZIEŃ OKUPACJI środa 30.12.81 r. RELACJE. # Aresztowanych w nocy z 12. na 13.12. po posiedzeniu KK działaczy “S”, głównie wziętych z hotelu, przewieziono do obozu w lasach k/Wejherowa. 2 internowanych zwariowało i wyło przez 2 doby. Dopiero

Czytaj dalej


19. DZIEŃ OKUPACJI czwartek 31.12.81 r. Sylwester

 

[250] 19. DZIEŃ OKUPACJI czwartek 31.12.81 r. Sylwester TEKSTY. # //Godz. 21, ulotka w windzie na osiedlu, form. A4, przepisana na masz. przez kopie, fachowo: // NOWY ROK 1982. Za nami 3 tygodnie przemocy i bezprawia narzuconego społeczeństwu polskiemu wprowadzonym

Czytaj dalej


20. DZIEŃ OKUPACJI piątek 1.1.82 r. NOWY ROK

[257] 20. DZIEŃ OKUPACJI piątek 1.1.82 r. NOWY ROK FAKTY. # Nowy Rok wita Kraków dzwonami i klaksonami samochodów. słychać pojedyncze strzały i wybuchy /petardy na wiwat?/. # 5-osobowy patrol uzbrojonych żołnierzy przechodzący ulicą niezwykle uprzejmie ustępuje z drogi starszej

Czytaj dalej


21. DZIEŃ OKUPACJI sobota 2 stycznia 82 r.

[263] 21. DZIEŃ OKUPACJI sobota 2 stycznia 82 r. FAKTY: # Osoba internowana z HiL w dniu 16.12. otrzymała kartę internowania o numerze między 300 a 400. //Prawdopodobnie więc w Krakowie internowano ok. 500 osób.// # Taksówkarz otrzymuje 40 litrów

Czytaj dalej


22. DZIEŃ OKUPACJI niedziela 3.01.1982 r.

 

[268 cd.] 22. DZIEŃ OKUPACJI niedziela 3.01.1982 r. TEKSTY. # Klepsydra w Krakowie: w 43. rocznicę zgonu ś.p. + ROMANA DMOWSKIEGO zostanie odprawiona msza św. w dniu 3 stycznia 1982 r. w niedzielę o godz. 10.00 w Bazylice Najświętszej Marii

Czytaj dalej


23. DZIEŃ OKUPACJI poniedziałek 4.1.82

[272] 23. DZIEŃ OKUPACJI poniedziałek 4.1.82 FAKTY. # Na ul. Grottgera na jednym z murów okalających domki jednorodzinne zamazaną “okrętową” /szaro-beżową/ farbą napisy. Pod spodem duży, nowo namalowany napis ze strzałką skierowaną na zamazane hasło: “OTO ODNOWA”. # Na niektórych

Czytaj dalej


24. DZIEŃ OKUPACJI wtorek 5.1.82.

[281] 24. DZIEŃ OKUPACJI wtorek 5.1.82. FAKTY. – # Napis na murze czarną farbą/rozpylaną z aerozolu/ dużymi literami: 13 grudnia 81 nie! # Biało-czerwone poziome afisze z hasłami rządowymi są już pozdzierane. Nowe afisze o tej samej treści polecono przylepić

Czytaj dalej


25. DZIEŃ OKUPACJI środa 6.1.1982 r.

 

25. DZIEŃ OKUPACJI środa 6.1.1982 r. [285 cd.] TEKSTY. # //Maszynopis, A4, na pap. maszynowym przez kopię, 1-stronnie, dość fachowo, w odpowiednim układzie:// Apel Lecha Wałęsy do Narodu Polskiego /wg Biuletynu “Mazowsza”/ // Nie dajmy się złamać. Podejmujmy strajki w

Czytaj dalej


26. DZIEŃ OKUPACJI czwartek 7.1.82 r.

 

26. DZIEŃ OKUPACJI czwartek 7.1.82 r. WIERSZE. # Antoni Orwid [236] / Polsko, Polsko… // … i cóż byłby to za naród, / co wbrew swoich ojców chwale / dałby się załamać strachem / – Jaruzelskij-generale? // Społeczeństwa nie oszukasz

Czytaj dalej


27. DZIEŃ OKUPACJI piątek 8.1.1982 r.

27. DZIEŃ OKUPACJI piątek 8.1.1982 r. [300] TEKSTY. # //Ulotka wrzucana do skrzynek na listy w blokach mieszkalnych w Prokocimiu, form. A4, powielana na powielaczu białkowym, dwustronnie, przepisana starannie, w odpowiednim układzie, bez błędów, z odstępem 1,5:// SERWIS INFORMACYJNY SKOD

Czytaj dalej


28. DZIEŃ OKUPACJI sobota 9 stycznia 82

28. DZIEŃ OKUPACJI sobota 9 stycznia 82 [309 cd.] TEKSTY: # //Nadane przez RWE kazanie prymasa Glempa z 6.1.82 – fragment początkowy. Tekst pokrywa się z pochodzącym z 22.1.82 maszynopisem, pisanym przez kopie, o obj. 4 s. A4, b. dobrze

Czytaj dalej


29. DZIEŃ OKUPACJI niedziela 10.01.1982 r.

 

29. DZIEŃ OKUPACJI niedziela 10.01.1982 r. [323 cd.] TEKSTY # //W prawie zupełnie pustych kioskach Ruchu pojawiła się drukowana wywieszka:// Osoby uprawnione do zakupu poza kolejnością: / – inwalidzi / – kobiety ciężarne, / – kobiety z dziećmi na rękach

Czytaj dalej


30. DZIEŃ OKUPACJI poniedziałek 11.01.82

 

30. DZIEŃ OKUPACJI poniedziałek 11.01.82 [327 cd.] TEKSTY # //Maszynopis krążący na AGH od 11.01.:// Jak należy zachować się w wypadku podjęcia akcji weryfikacyjnej? [288] / Akcja “weryfikacji” kadr, prowadzona obecnie w środowisku dziennikarskim, sądowniczym i w administracji i państwowej,

Czytaj dalej


31. DZIEŃ OKUPACJI 12.01.82 UZUPEŁNIENIE

31. DZIEŃ OKUPACJI 12.01.82 UZUPEŁNIENIE [359] Teksty. # Stanowisko Prez. KK SD przedstawione na naradzie krakowskiego aktywu SD z przewodniczącym CK w dniu jak wyżej: Dzisiejsze spotkanie członków Prezydium KK, przewodniczących instancji szczebla podstawowego oraz członków SD w aktywie kierowniczym

Czytaj dalej


32. DZIEŃ OKUPACJI środa 13.01.1982. r.

32. DZIEŃ OKUPACJI środa 13.01.1982. r. [376] FAKTY # Patrole znowu w 4-osobowych składach. # 8 i 9.01. na pawilonie handlowym na osiedlu Olsza II pojawiły się napisy “Jaruzelski niech zgnije – Lech Wałęsa niech żyje! Milicja to gestapo, “Solidarność”

Czytaj dalej


33. DZIEŃ OKUPACJI czwartek 14.01.1982.

33. DZIEŃ OKUPACJI czwartek 14.01.1982. [381] TEKSTY # //Tekst powielony 1-stronnie na matrycy białkowej, wywieszony jako ulotka, form. A4:// O b y w a t e l e ! /Na terenie Regionu Małopolska działa już kilka współdziałających ze sobą Kół

Czytaj dalej


34. DZIEŃ OKUPACJI 15 stycznia 82 r., piątek

 

34. DZIEŃ OKUPACJI 15 stycznia 82 r., piątek [387] RELACJA z kasety, z wydarzeń z KWK Wujek: //Pracuję// na kop. Wujek 18 l. i chciałbym opowiedzieć całą akcję, jaka się wytworzyła u nas na kopalni w środę. To było którego?

Czytaj dalej


35. DZIEŃ OKUPACJI sobota 16.01.1982 r.

35. DZIEŃ OKUPACJI sobota 16.01.1982 r. [404 cd.] FAKTY # Koło konsulatu radzieckiego przy ul. Boh. Westerplatte na murku duża plansza z hasłem dla uczczenia rocznicy wyzwolenia Krakowa “1945 braterstwo broni – braterska pomoc 1982”. # Na jednej z głównych

Czytaj dalej


36. DZIEŃ OKUPACJI niedziela 17 stycznia 1982 r.

36. DZIEŃ OKUPACJI niedziela 17 stycznia 1982 r. [407] TEKSTY. # //Tekst pisany na masz, fachowo, form. A4, na przebitce, przez kopię// Warszawa, 16.12.81 r. CO ROBIĆ? Co robić? To pytanie staje przed człowiekiem wówczas, kiedy jakiś świat, jakiś porządek

Czytaj dalej


37. DZIEŃ OKUPACJI poniedziałek 18.01.82.

37. Dzień Okupacji poniedziałek 18.01.82. [443] TEKSTY.  // 2 osobne strony A4, kserografowane 1-stronnie. Strona 1. : // “Chronologiczny zapis Wydarzeń w KWK Wujek [419] od dnia 13.12.81 / 13 grudnia. Ogłoszenie stanu wojennego. W niedzielę, jak wiadomo kopalnia nie

Czytaj dalej


38. DZIEŃ OKUPACJI wtorek 19.1.1982

38. DZIEŃ OKUPACJI wtorek 19.1.1982 [457] TEKSTY # //Rękopis, A6, dwustronny, drobnym pismem:// Załęże, 16.01. / Danuta Hofmann, ul. Budryka 9a/216 [452] 30-072 Kraków do rąk własnych / Danusiu, / Wielką radość sprawił mi Twój list /bezpiece dzięki dopiero dziś

Czytaj dalej


39. DZIEŃ OKUPACJI środa 20.01.1982 r.

39. DZIEŃ OKUPACJI środa 20.01.1982 r. [485] WIERSZE # Lucjan Rydel “Betlejem polskie”: / ten naród buntowniczy / trwa w milczącym uporze / na siły własne liczy / na miłosierdzie Boże / żyje w ojcach swych wierze / mówi ojców

Czytaj dalej


40. DZIEŃ OKUPACJI czwartek 21.01.1982 r.

 

40. DZIEŃ OKUPACJI czwartek 21.01.1982 r. [491] PIOSENKA //Pierwsza zwrotka piosenki kursującej na Śląsku:// 13 grudnia roku pamiętnego /zrodziła się WRONa z jaja czerwonego. / # FAKTY # informacja z banku prowadzącego konta dolarowe: Z dniem 16.11.81 uruchomiona została sprzedaż

Czytaj dalej


41. DZIEŃ OKUPACJI piątek 22.01 1982 r.

 

41. DZIEŃ OKUPACJI piątek 22.01 1982 r. [495] TEKSTY: # //Maszynopis przez kopię:// Kraków, dnia 22 stycznia 1982 roku / JM REKTOR / Akademii Górniczo-Hutniczej im. Staszica w Krakowie prof. dr Antoni Kleczkowski / za pośrednictwem Dyrekcji Instytutu Nauk Społecznych/

Czytaj dalej


42. DZIEŃ OKUPACJI sobota 23.01.1982 r.

42. DZIEŃ OKUPACJI sobota 23.01.1982 r. [505 cd] FAKTY # W Krzeszowicach kilku uczniów kupiło klepsydry, wypełniło je na nazwisko  Jaruzelski i rozwiesiło po mieście. Milicja po kilku dniach śledztwa zatrzymała wszystkich. Jeden z nich był już raz zatrzymany po

Czytaj dalej


43. DZIEŃ OKUPACJI niedziela 24.01.1982 r.

43. DZIEŃ OKUPACJI niedziela 24.01.1982 r. [509] TEKSTY # //Rękopis, A7, str. 1:// P.T.Koleżanki z Zakładu Filozofii AGH. 24.01. Drogie moje, / prawdziwy strumień dowodów Waszej pamięci spłynął na mnie przez ostatni tydzień po długiej ciszy. przez wzgląd na oszczędność

Czytaj dalej


44. DZIEŃ OKUPACJI poniedziałek 25 stycznia 82.

44. DZIEŃ OKUPACJI poniedziałek 25 stycznia 82. [511 cd] TEKSTY # //Maszynopis:// STRAJK W HUCIE KATOWICE / Relacja uczestnika wydarzeń: / W niedzielę rano /13.12./ rozpoczął się strajk okupacyjny na terenie Huty. Spośród przybyłych w tym dniu do pracy został

Czytaj dalej


string(4) "page"