Krzyż Wolności i Solidarności
W dniu 5 marca 2010 r. grupa posłów zgłosiła do rozpatrzenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VI kadencji ponadpartyjny projekt ustawy o wznowieniu Krzyża Niepodległości oraz o ustanowieniu Krzyża Wolności i Solidarności. Projekt podpisany w Krakowie w dniu 31 sierpnia 2009 r., był wynikiem prac prowadzonych przez Krakowski Komitet Krzyża Solidarności z organizacjami skupiającymi byłych działaczy opozycji przeciwko dyktaturze komunistycznej: Zarządem Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” oraz Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.
Inicjatywę ustawodawczą sygnowaną przez 31 parlamentarzystów wsparli także wysocy urzędnicy państwowi: Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Krzyż Wolności i Solidarności jest wzorowany na Krzyżu Niepodległości – drugim po Orderze Wojennym Virtuti Militari najwyższym odznaczeniu wojskowym okresu międzywojennego, ustanowionym przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego na mocy rozporządzenia z dnia 29 października 1930 r., dla tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1918 r. Krzyż Niepodległości pomimo wojskowego charakteru był odznaczeniem nadawanym nie tylko żołnierzom, lecz także tym, którzy czynnie zasłużyli się w walce o niepodległość Polski, dobrowolnie narażając życie w obronie Ojczyzny.
Krzyż Wolności i Solidarności będący zaszczytnym wyróżnieniem dla osób podejmujących walkę z dyktaturą komunistyczną czerpie z tradycji Polskiego Państwa Podziemnego, stąd jest świadomym ideowym nawiązaniem do Krzyża Armii Krajowej, który został powołany na emigracji w dniu 1 sierpnia 1966 r. przez Dowódcę Armii Krajowej generała Tadeusza Bora – Komorowskiego. Pierwotnie miał on charakter odznaki pamiątkowej nadawanej w Londynie, natomiast nie został nigdy przyjęty do hierarchii odznaczeń w PRL, wrogo odnoszącego się do polskiej tradycji niepodległościowej. Za państwowe odznaczenie wojskowe nadawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został on uznany dopiero w 1992 r.
Na podstawie wniesionego projektu Sejm RP w dniu 24 czerwca 2010 r. przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia Krzyża Niepodległości i ustanowienia Krzyża Wolności i Solidarności (Monitor Polski z 2010 r., Nr 47, poz. 648).
Krzysztof Kopeć
Krzyż Wolności i Solidarności jest nagrodą dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r., na terytorium Polski co najmniej przez 12 miesięcy:
- byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL, lub
- prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL.
Krzyż Wolności i Solidarności nadaje się również osobom, które w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r. na terytorium Polski ze względu na prowadzoną działalność mającą na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL lub też ze względu na świadome uczestnictwo w działaniach i manifestacjach mających taki cel:
- zostały zabite,
- doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
- przez łączny okres co najmniej 30 dni były więzione, aresztowane, internowane lub w inny sposób pozbawione wolności,
- zostały powołane na ćwiczenia wojskowe lub do odbycia zasadniczej służby wojskowej,
- były pozbawione prawa lub możliwości wykonywania zawodu lub podjęcia pracy przez okres co najmniej 6 miesięcy,
- zostały wydalone z wyższej uczelni lub szkoły na okres co najmniej 6 miesięcy.
Nie mają prawa do otrzymania Krzyża Wolności i Solidarności osoby:
- które byty pracownikami, funkcjonariuszami, żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa określonych w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o IPN (Dz.U. z 2007 r. Nr 63, poz. 424, z późn. zm.), chyba że przedłożą dowody, że przed 4 czerwca 1989 r., bez wiedzy przełożonych czynnie wspierały osoby lub organizacje działające na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL, albo
- co do których w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zachowały się dokumenty wytworzone przez nie lub przy ich udziale, w ramach czynności wykonywanych przez nie w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez ww. organy.
Działacze Niezależnego Zrzeszenia Studentów związani z krakowskimi uczelniami, którzy w latach 80. XX w. działali w opozycji antykomunistycznej i w dowód uznania otrzymali Krzyż Wolności i Solidarności:
Barański Janusz
Bąk Andrzej
Bieroń Bogusław
Bik Marek
Bodziony Jakub
Budziakowski Krzysztof
Dawidowicz Krzysztof
Dąbrowa Kazimierz
Dmochowski Artur
Domagała Marek
Donimirski Jerzy
Flis Małgorzata
Galos Aleksander
Garapich Michał
Głowacki Roman
Graczyk Roman
Gurawska-Mach Una
Guzy Jarosław
Hertig Piotr
Huget Radosław
Jajte-Pachota Jerzy
Jasica Paweł
Jeziorny Lech
Jurecki Józef (Jurek)
Jurkowski Zdzisław
Kaczmarczyk Andrzej
Kalinowski Krzysztof
Kalita Adam
Kasperowicz Agnieszka
Koczwańska-Kalita Dorota
Kopeć Krzysztof
Kopiński Piotr
Kornaś Krzysztof (pośmiertnie)
Koszarski Krzysztof
Krzysztofiak Krzysztof
Kurtyka Janusz (pośmiertnie)
Kuzar Zdzisław
Lasota Marek
Maliszewska Magdalena
Mamoń Marcin
Marszałek Lucyna
Mielniczuk Anna
Mielniczuk Jerzy
Mietkowski Andrzej
Milewski Zdobysław
Modelski Wojciech
Nelicki Aleksander
Nowakowski Krzysztof
Onyszko Sławomir
Piekło Dariusz
Płaza Jacek
Popławska-Walusiak Beata
Przytuła Zdzisław
Rojek Jan
Rokita Jan Maria
Rupiński Dariusz
Sadowska Krystyna
Skóra Danuta
Smardz Barbara
Sobol Teresa
Sotwin Wiesława
Sotwin Zenon
Surdy Grzegorz
Szewczyk Henryk
Szewczyk Tomasz (pośmiertnie)
Śledź Aleksy Leszek
Then Artur
Walusiak Dariusz
Wildstein Bronisław
Wroński Artur
Zechenter Anna
Zechenter Paweł
Zegzda Leszek
Zięty Jerzy
Żurawski Wiesław
Członkowie honorowi Stowarzyszenia NZS 1980 odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności:
Fijak Zbigniew
ks. Isakowicz-Zaleski Tadeusz
Jaranowski Leszek
Majdzik Ryszard
Polkowski Jan
Ruszar Józef
Sonik Bogusław
Terlecki Ryszard
Biogramy/notki biograficzne ww. osób znajdują się na stronach Encyklopedii Solidarności oraz Krzyż Wolności i Solidarności – Lista osób odznaczonych
string(4) "page"